Jdi na obsah Jdi na menu
 


                     Cyril (Konstantin) a Metoděj

 

 

Metoděj se narodil kolem roku 815-820. Jeho otec se jmenoval Lev a byl vojenský hodnostář. Matka se jmenovala Marie a podle některých vědců byla slovanského původu.

 

Cyril se narodil jako nejmladší ze sedmi dětí kolem roku 827. Metoděj byl jeho bratr. Byl vychován v Konstantinopoli. Ve 14letech mu zemřel otec. Na výchovu si ho vzal Teoktist, císařský kancléř a otcův přítel. Tak se dostal do Cařihradu. Vystudoval na tamní univerzitě. Po ukončení studií odmítl světskou kariéru a rozhodl se pro duchovní stav. Po té Se uchýlil do kláštera na břehu Černého moře. Po šesti měsících se nechal přesvědčit a stal se filozofem na univerzitě v Cařihradě.

Roku 851 byl požádán, aby u dvoru arabského chána Mutavakkila hájil učení o Nejsvětější Trojici.

 

V roce 863 poslal Cyrila a Metoděje Byrartský císař Michal III na žádost Velkomarvského knížete Rastislava na Moravu. S nimi šli pomocníci Klimenta, Angelára, Nauma a Sávu.

Na Moravě šířili křesťanství. Kvůli přeložení bible vytvořili nové písmo-hlaholici. Po 3letech se vrátili zpět do Říma. Měli sebou ostatky sv. Klementa, proto je papež Hadrián II přivítal slavnostně. Oba byli prohlášení za svaté.

 

Cyril vstoupil v Římě do kláštera. Umřel ve svých 42letech 14.2.869. Pohřben byl v bazilice sv. Klementa.

 

Papež Hadrián II Konstantina vysvětil na kněze (868) a jmenoval ho arcibiskupem na velké Moravě. Později ho Germánští misionáři obvinili z kacířství. Byl 2 a půl roku vězněn. Propustili ho na žádost papeže Jana VIII. Zemřel 4.6. 885 a byl pohřben na velkomoravském Velehradě. Po jeho smrti byli jeho žáci vyhnáni knížetem Svatoplukem.

 

Zdroj- www.christ.blog.cz

           www.fatym.com

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Referát

(Tija, 22. 10. 2007 6:19)

Hmm. Já ho měla před týdnem a učitel mi za mou námahu nedal ani známku :((

čtení myšlenek?

(Denisa, 21. 10. 2007 21:52)

ty mi snad čteš myšlenky?? já mám na úterý referát o Cirilovi Metedějovi náhoda co??